שירותי הוספיס בבית

כאשר חולה מגיע למצב סופני על פי הגדרת הרופא הסביבה שלו נקראת להגיש סיוע, כעת הסיוע הנדרש אין מטרתו לרפא או להעלים את המחלה, כיוון שזו הוגדרה כחשוכת מרפא, במצב כזה הסביבה הרפואית נועדה להקל על הכאבים ועל הסבל, לתת תמיכה נפשית – רוחנית בתקופה רגישה ומשמעותית זו ולהקל ככל האפשר את החודשים הקשים הללו. אמנם יש מחלקות ייעודיות למען מטרה זו, אך למען החולים יש גם אפשרות של שירותי הוספיס בבית. דהיינו, החולה יקבל את כל העזרה לה הוא נזקק ואת כל הפעולות שיש לבצע בעבורו לצורך שיפור הרגשתו אך הפעולות הללו ייעשו בסביבה המוכרת שלו – בבית. יש בכך בהחלט יתרון, כי במקום לאשפז את החולה הזה במחלקה עצובה וחסרת סיכוי הוא ממשיך לחיות בתוך ביתו.

העזרה הניתנת לו
ואמנם גם כאשר מדובר באדם שהוא חולה סיעודי במצבים שונים הוא יוכל להמשיך לחיות בתוך הבית שלו, כמובן תוך קבלת שירותי הוספיס בבית ועזרה מתאימה. לקבל בבית סיעוד זו אפשרות מועדפת על חולים סיעודיים רבים, שמעדיפים את הסביבה המורכת שלהם ואהובה מזה שנים, בה הם יקבלו עזרה סיעודית המותאמת למצבם, בלי להזדקק לשהות במקום זר ומנוכר, ובלי לפגוש מול העיניים בכל עת את הכאב הנורא ואת החשש העצום, אמנם הכאב קיים והחשש אף הוא נמצא אך ללא התפאורה המדכאת העלולה להימצא במחלקות אלו בבתי החולים. התמיכה הסביבתית כמו העזרה הטכנית מסייעים לחולה ביותר ומאפשרים גם עבור חולה סיעודי לקבל בבית סיעוד.

העזרה הנצרכת
יש לדעת כי עזרה רבה זקוק חולה סיעודי ובמיוחד חולה סופני הזקוק לשירותי הוספיס, ראשית מבחינה פיסית הוא אינו מסוגל לבצע פעולות רבות וצריך עזרה חיצונית לשם כך, כמו כן חשוב כל כך לסייע לו בתקופה קשה זו לחיות את החיים במינימום סבל ועם הרגשה טובה ככל שהמצב שלו מאפשר. לפיכך חשוב לחשוב עליו בכל עת ולחתור להשיג איכות חיים מקסימלית עבורו בהתאם למצבו. תמיכה רוחנית – נפשית נצרכת ביותר ונותנת את הכוחות.