שאלות נפוצות

לנוחותכם, ריכזנו כאן את השאלות הנפוצות ביותר בתחום הסיעוד.
את המידע המלא תוכלו לקבל בעמודי השירותים והמאמרים השונים באתר.

מי מוגדר כאדם סיעודי?

אדם נחשב לסיעודי כאשר הוא אינו מסוגל לבצע באופן עצמאי לפחות 3 מתוך 6 הפעולות הבאות: אכילה ושתייה, קימה ושכיבה, רחצה, ניידות, הלבשה ושליטה בסוגרים. 
בהקשר זה ניתן להוסיף כי גם אדם תשוש נפש (למשל חולה אלצהיימר) הזקוק להשגחה 
מוגדר כסיעודי.

האם ישנם קריטריונים לזכאות לקצבת הסיעוד?

האם ישנם קריטריונים לזכאות לקצבת הסיעוד?
כן. קצבת הסיעוד של ביטוח לאומי מוענקת לאזרחים ישראלים העומדים בקריטריונים הבאים:
  • הגיעו לגיל פרישה (גברים - 67, נשים - 62) 
  •  גרים בביתם (ולא בבית אבות או במוסד סיעודי)
  • עומדים במבחן הכנסה של ביטוח לאומי
  • זקוקים לסיוע בביצוע הפעולות הבאות: אכילה ושתייה, רחצה הלבשה, ניידות, קימה, שכיבה ושליטה על סוגרים.
  • לידיעתכם: קצבת הסיעוד ניתנת גם לאדם המוגדר 'תשוש נפש' הזקוק להשגחה
מידע נוסף תוכלו למצוא במאמר שלנו על קצבת הסיעוד ובאתר ביטוח לאומי.
 

מהו מבחן התלות (ADL) שעורך הביטוח הלאומי?

מבחן התלות  (ADL - Activities of Daily Living)הינו כלי עזר באמצעותו בוחן הביטוח הלאומי את היכולת התפקודית של הקשיש הסיעודי וקובע האם הוא זכאי לקצבה מהמדינה, ובמידה שכן - את היקף הסיוע.

האם תוצאת המבחן סופית? האם ניתן לערער עליה?

תוצאת המבחן אינה סופית וניתן לערער עליה. במידה ובקשתכם נדחית תוכלו לבקש מבחן חוזר (במיוחד נכון הדבר במקרים בהם חלה הידרדרות במצב יקירכם).
חשוב לדעת: תוצאת המבחן והתשובה אודות הזכאות לקצבה אינן מתקבלות מיד עם סיום המבחן אלא לאחר מספר שבועות (בהן בוחן הביטוח הלאומי את תוצאות המבחן ומנתח את המידע שמסרתם לו במסמכי הבקשה). למידע נוסף על מבחן התלות וכיצד תוכלו להתכונן אליו.
 

מהו היקף הסיוע שמקבלים קשישים הזכאים לקצבת הסיעוד?

היקף הסיוע נקבע בהתאם לתוצאה המתקבלת במבחן התלות ומחולק ל-3 דרגות שהגדיר הביטוח הלאומי: 9.75 שעות, 16 שעות או מקסימום 18 שעות סיעוד שבועיות.

תוך כמה זמן מתקבלת התשובה על הזכאות לקצבה?

לרוב, מדובר בכ-3 חודשים: תחילה יעברו כשבועיים עד שלושה שבועות מרגע הגשת טפסי הבקשה עד ביצוע מבחן התלות. ולאחר מכן עוד כחודשיים עד קבלת התשובה והקצבה. 
חשוב לדעת: עד קבלת התשובה והקצבה מביטוח לאומי יקירכם יוכל לקבל סיוע וטיפול מידיים באמצעות שירותי טרום הסיעוד של חברתנו. והכול - ללא עלות וללא התחייבות.
 

מה כוללים שירותי טרום הסיעוד?

מטופלים רבים זקוקים בדחיפות לסיוע סיעודי, אך הטיפול בתביעתם לקצבה טרם הסתיים ומונע מהם לקבל את הסיוע באופן מיידי. במסגרת שירותי טרום הסיעוד נעניק ליקירכם טיפול בתקופת ההמתנה לתשובה, ללא עלות וללא התחייבות. קראו עוד

במה יכולה לסייע ליקירכם המטפלת הסיעודית?

תפקיד המטפלת הסיעודית הוא בראש ובראשונה לסייע לקשיש בשגרת חייו ולאפשר לו חיים בכבוד. בנוסף, מטפלת סיעודית תסייע ליקירכם במגוון פעולות: החל מפעולות בסיסיות כגון אכילה, רחצה, החלפת בגדים ועוד, אך גם (בעיקר למי שזקוק להשגחה צמודה) במטלות הקשורות במשק הבית כגון בישול, ניקיון וסידור הבית, ביצוע קניות, סידורים וגם ביציאה מחוץ לבית לשאוף אוויר צח. קראו עוד

מהם היתרונות בטיפול סיעודי בבית?

טיפול סיעודי בבית המטופל טומן בחובו מגוון יתרונות, בראשם: הישארות יקירכם במקום הנוח והבטוח אותו הוא מכיר היטב - ביתו הפרטי, וכן הטיפול הצמוד של מטפלת פרטית הדואגת לכל צרכיו. בנוסף, כאשר אתם מחליטים לטפל ביקירכם בביתו, אתם מונעים ממנו את השינוי העצום והלא פשוט הכרוך במעבר לסביבת מגורים חדשה ולא מוכרת (כגון בית חולים או בית אבות סיעודי), ויכולים לבקרו בכל רגע - בדיוק כפי שהייתם רגילים לעשות בטרם הפך לסיעודי. קראו עוד
 

מהם היתרונות של שירותי אחות פרטית בבית חולים?

קשיש המאושפז בבית חולים יכול לקבל טיפול מאחות פרטית שתדאג לכל צרכיו בזמן האשפוז: החלפת תחבושות ועירויים, סיוע בפעולות כגון אכילה, רחצה, לבוש ועוד. 
אחות פרטית בבית חולים תדאג גם לעדכן את בני המשפחה באופן שוטף על כל התפתחות רפואית של יקירם. קראו עוד
 

כיצד תבחרו נכון בית אבות או דיור מוגן ליקירכם?

בחירת בית אבות נכונה מתחילה קודם כל בהתאמת המקום למצבו הרפואי והפיזי של יקירכם שאמור להתגורר בו. לכן, חשוב שכבר בשלבי החיפוש הראשונים תתייעצו עם הגורמים הרפואיים המטפלים ביקירכם ומכירים את ההיסטוריה הרפואית שלו. 
בנוסף, חשוב שתערכו מגוון בדיקות נוספות בטרם תקבלו את ההחלטה על בית האבות המתאים: קיומם של רישיון הפעלה או רישיון של משרד הבריאות, תנאי התשלום, מספר מטפלים במחלקות השונות ועוד. במדריך לבחירת בית אבות תמצאו את כל העצות והטיפים שיסייעו לכם בתהליך.
 

מהם שירותי הייעוץ וההשמה בבית אבות ומה הם כוללים?

מטרתם לסייע בבחירת בית אבות או דיור מוגן להורים באמצעות מעטפת שירותים הכוללת: בחינת צורכי ההורים, חיפוש בית אבות המתאים לצורכיהם, ביצוע סיורי התרשמות, עזרה ברישום, ולבסוף - סיוע בהשתלבותם בביתם החדש, תוך שימת דגש על יום המעבר ותקופת ההתאקלמות הראשונה. קראו עוד

האם יש זכויות נוספות להן זכאים קשישים סיעודיים ניצולי שואה?

ניצולי שואה המוגדרים כסיעודיים זכאים לזכויות והטבות ייחודיות מהמדינה ומעמותות נוספות. בין הזכויות ניתן למנות תוספת של 9 שעות סיעוד שבועיות, עזרה סיעודית לאחר אשפוז, טיפולי שיניים ומשקפי ראייה ללא עלות ועוד. קראו עוד על זכויות ניצולי השואה הסיעודיים