קצבת סיעוד לקשישים

סיוע מהמדינה לקשיש הסיעודי

במאמר זה נספק לכם את כל המידע החשוב על קצבת הסיוע של המדינה לקשיש הסיעודי: מי זכאי לה, כיצד מקבלים אותה, כמה זמן אורך תהליך הבקשה ועוד.

מהי קצבת הסיעוד?
מדובר בקצבה שמעניקה המדינה לאזרחיה הקשישים שהוגדרו סיעודיים וזקוקים לסיוע של מטפל או מטפלת סיעודית בביצוע פעולות בסיסיות ומטלות ויומיומיות. את הקצבה מעניקה המדינה במסגרת חוק הסיעוד הממלכתי שנחקק בשנת 1988, זאת במטרה להקל על שגרת הקשישים הסיעודיים ולסייע למשפחותיהם במימון העלויות הכבדות הכרוכות בטיפול הסיעודי.

מהו היקף הסיוע שניתן לקבל במסגרת הקצבה?
הביטוח הלאומי, מי שאמון על קביעת הזכאות לקצבת הסיעוד, קבע 3 מדרגות סיוע המגדירות את מצב הקשיש, ובהתאם להן נקבע היקף הסיוע שיקבל הקשיש. זאת הוא עושה באמצעות מבחן התלות (ADL - Activities of Daily Living) שנערך לקשיש בתחילת התהליך, כשבועיים לאחר הגשת הבקשה לקצבה. בסיום המבחן מתקבל למעשה ציון שקובע את היקף הסיוע:
  • זכאים ל- 91%  גמלה יקבלו 9.75 שעות סיעוד שבועיות 
  • זכאים ל- 150% גמלה יקבלו 16 שעות סיעוד שבועיות
  • זכאים ל- 168% גמלה יקבלו 18 שעות סיעוד שבועיות
כיצד מגישים את הבקשה לקצבה?
על הקשיש (או בני משפחתו) למלא ולהגיש את טופס הבקשה לביטוח הלאומי. את הטופס תוכלו לקבל בכל אחד מסניפי המוסד לביטוח לאומי או להדפיס באתר ביטוח לאומי. תוכלו גם לפנות אלינו ונסייע לכם בהגשת הבקשה בצורה נכונה ויעילה שתסייע לקצר את הטיפול בבקשה.

תוך כמה זמן מתקבלת התשובה אודות הזכאות לקצבה?
לרוב, מדובר בכ-3 חודשים: תחילה יעברו כשבועיים עד שלושה שבועות מרגע הגשת טפסי הבקשה עד ביצוע מבחן התלות. ולאחר מכן עוד כחודשיים עד קבלת התשובה והקצבה. 
חשוב לדעת: עד קבלת התשובה והקצבה מביטוח לאומי יקירכם יוכל לקבל סיוע וטיפול מידיים באמצעות שירותי טרום הסיעוד של חברתנו. והכול - ללא עלות וללא התחייבות.

את כל המידע על קצבת הסיעוד תוכלו למצוא באתר ביטוח לאומי.

אנחנו כאן בשבילכם

צוות המומחים של יאיר שירותי סיעוד ישמח לסייע לכם במילוי טפסי הבקשה, בהגשתם לביטוח הלאומי, בייעוץ לפני מבחן התלות ועוד. צרו עמנו קשר ונדאג שיקירכם יקבל את הסיוע החשוב במהירות האפשרית.
 
 

כיצד מוענקת קצבת הסיעוד?


קצבת הסיעוד מוענקת באמצעות שירותי סיעוד ולא כגמלה כספית חודשית. בין שירותי הסיעוד שמעניקה המדינה במסגרת הקצבה ניתן למנות טיפול וסיוע של מטפל/ת סיעודי/ת, ביקורים במרכזי יום לקשיש (המציעים ארוחות חמות, פעילויות העשרה, חברה ועוד), קבלת מוצרי ספיגה, משדרי מצוקה, שירותי כביסה ועוד.

חשוב לציין: ישנם מקרים בהם ניתנת הקצבה גם כגמלה כספית, למשל במקרים בהם מועסקת המטפלת הסיעודית באופן ישיר על ידי הקשיש או משפחתו (ולא באמצעות חברה סיעודית).
 
 

צרו עימנו קשר

pencil6, pencil, write, edit, blog, note

מי זכאי לקצבת סיעוד?


אזרחים ישראלים העומדים בקריטריונים הבאים:
  • הגעה לגיל פרישה (גברים בגיל 67, נשים בגיל 62) 
  • מגורים בקהילה (בביתם ולא במוסד סיעודי או בבית אבות)
  • עמידה במבחן הכנסה של ביטוח לאומי
  • צורך בסיוע בביצוע הפעולות הבאות: אכילה ושתייה, רחצה הלבשה, קימה ושכיבה, ניידות בבית ושליטה על סוגרים.
בנוסף, קצבת הסיעוד ניתנת גם לקשיש המוגדר 'תשוש נפש' וזקוק להשגחה.