עזרה סיעודית מביטוח לאומי

בגיל הזקנה נאלץ האדם להזדקק לחסדי הסביבה ולעזרה תמידית בכל דבר ועניין. כל הפעולות שהיו נראות כמו משהו מובן מאליו עלולות להיהפך לקשות לביצוע עד לבלתי אפשרויות ללא עזרה חיצונית. ואכן זו הסיבה שקשישים רבים מוצאים את עצמם חסרי אונים. הללו מוצאים את עצמם מקבלים עזרה סיעודית מביטוח לאומי, ומכל גוף שיש לאל ידו לסייע ולהועיל. חוק סיעוד קשישים מאפשר לקשיש לקבל עזרה יומיומית בהתאם למצבו הפיסי. ובכך ליהנות מעזרה של מטפל זר או ישראלי. כך שיש לו ממי לקבל עזרה בביצוע פעולות היום יום. כך שהוא יכול להתגבר על קשיי הגוף שלו ולנהל את חייו למרות המגבלות שלו בצורה סבירה.

קשיש עוזב את הבית
יש מקרים שונים בהם הקשיש נעשה לסיעודי והוא אינו מסוגל לנהל עוד את חייו בכוחות עצמו, ואז נכנס  לתמונה אפשרות של סיעוד קשישים. בו יכול הקשיש לקבל עזרה סיעודית מביטוח לאומי בהתאם למצבו, וליהנות מסיוע וקבלת סיעוד קשישים בהתחשב בנתונים שלו וביכולת הפיסית שלו. יש מקרים בהם הקשיש יוכל וירצה להמשך לגור בביתו תוך התאמה של הבית לגילו ולמצבו, לעומת זאת יש מקרים אחרים בהם הקשיש יאלץ לוותר על המגורים בבית, ויעזוב את הבית לטובת בתי אבות ודיור מוגן. אמנם למגורים בבית יש מעלות רבות, כמו תחושת ביטחון בגין סביבה מוכרת ואהובה וקשישים עשויים להעדיף אץ האפשרות הזו. אך יש יתרון בולט גם למגורים בסביבה מתאימה ותומכת כמו בתי אבות ודיור מוגן.

מה שטוב בבית אבות ודיור מוגן
בעוד שאת בית הקשיש יש להתאים למצבו הרי בתי אבות וכן דיור מוגן בנויים בהתאמה מלאה לצרכי הגיל והמצב הסיעודי. בנוסף יפגוש הקשיש במקום מגורים ייעודי זה קשישים בני גילו שיכולים לארח לו לחברה, ערך שהוא חשוב מאוד בכל גיל וגם בגיל הזקנה. שירותים שונים ניתנים לקשישים במקומות המיועדים להם, ולא את כולם ניתן לקבל גם בבית. לדוגמה, ריפוי בעיסוק ותוכניות פנאי שונות, פעילויות מתאימות ועוד. כל אלו בהחלט תורמים להווי ולהרגשה של הקשיש בבית האבות.