סיעוד לניצולי שואה

בכל שנה, לקראת יום הזיכרון לשואה, מתמלאים העיתונים בכתבות אודות מצבם הקשה של קשישים ניצולי שואה. אך חשוב לדעת שבשנים האחרונות ניתן למצוא יותר מקורות סיוע ויותר מקורות מימון שמיועדים לעזור לאותם הניצולים. גם לניצולים הזקוקים לטיפול סיעודי יש אפשרות לקבל עזרה וסיוע, לפעמים גם במימון ולפעמים גם בהיבטים אחרים. זכויות סיעוד לניצולי שואה הן דבר חשוב במיוחד, שכן הניצולים, רובם ככולם, הינם מבוגרים וחלקם אפילו נחשבים לקשישים בגיל מופלג. סיעוד קשישים, אם כן, הוא עבורם שאלה של איכות חיים יום יומית. בהחלט אין זה עניין שהופך לרלוונטי רק פעם בשנה, סמוך ליום הזיכרון לשואה.

תוספת בשעות סיעוד
לפני שנרחיב על סיעוד לניצולי שואה, חשוב להדגיש שלא רק קשישים שחוו על בשרם את אימת השואה זכאים לסיוע. על פי חוק סיעוד לקשישים ועל פי התקנות של ביטוח לאומי, כל קשיש שעומד בקריטריונים המתאימים יוכל לקבל סיוע בהתאם למצבו. לביתו של הקשיש יגיע נציג של ביטוח לאומי ותתבצע הערכת תפקוד כדי לקבוע לכמה שעות סיעוד יהיה זכאי בכל שבוע ושבוע.

אם כך, אם כל קשיש שמתפקד באופן חלקי יוכל לבדוק את זכאותו לגמלת סיעוד, מה עם סיעוד לניצולי שואה? מה הן הזכויות הנוספות, אם ישנן כאלה? ובכן, לניצולים יש אפשרות לממש את זכותם לתוספת שעות סיעוד קשישים. תוספת שעות זאת ניתנת למימוש בזכות קיומה של קרן רווחה הפועלת למענם של כל אלה שמוגדרים כניצולי שואה.

סיוע למעוטי יכולת
כדי לקבל תוספת שעות סיעוד לניצולי שואה יש מספר קריטריונים שצריכים לעמוד בהם. הקריטריון הראשון, מטבע הדברים, הוא שקיים קושי או מגבלת תפקוד בפעולות יום יומיות ובסיסיות. בנוסף לכך, תבדוק הקרן את מצבו הכלכלי והסוציאלי של הקשיש. חוק סיעוד לקשישים איננו חל במקרה זה שכן הקרן הינה בעלת תקציב מוגבל והיא תפנה את הסיוע לזכאים שאין ביכולתם לממן עצמאית מבחינה כספית את הסיוע שהם זקוקים לו.
רוצים לדעת יותר על מימוש זכויותיכם כניצולים? רוצים לסייע להורים המבוגרים שמתקשים לתפקד באופן עצמאי? פנו ליאיר שירותי סיעוד.