מבחן התלות - ADL

יקירכם החל לקבל את הטיפול הסיעודי באופן מיידי וללא עלות באמצעות שירותי טרום הסיעוד שלנו? כעת תוכלו להתפנות להגשת בקשת הקצבה שתסייע במימון הטיפול בו באופן קבוע.
על מנת שתוכלו לקבל סיוע זה מהמדינה יתבקש יקירכם לעבור את מבחן התלות (ADL) של הביטוח לאומי, מבחן שיקבע למעשה את הזכאות לקצבה ואת היקף הסיוע - מספר שעות הסיעוד שיקבל יקירכם במימון המדינה.
 
לנוחותכם, ריכזנו את כל המידע החשוב אודות המבחן, מידע שיסייע לכם וליקירכם להתכונן אליו. הכול כדי שיקירכם יקבל את מלוא הזכויות המגיעות לו.
 
מהו מבחן התלות?
מדינת ישראל, המודעת לעלויות הכבדות הכרוכות בטיפול הסיעודי, מעניקה לאזרחיה הסיעודיים קצבת סיעוד. הקצבה, המוענקת בשירותי סיעוד (ולא כסכום כספי), ניתנת לאזרחים על ידי הביטוח הלאומי במסגרת חוק הסיעוד שנחקק בשנת 1988. אחת ממטרותיה המרכזיות של הקצבה היא לסייע למשפחות הקשישים הסיעודיים במימון העלויות הכבדות של הטיפול הסיעודי.

מבחן התלות  (ADL - Activities of Daily Living)הינו כלי עזר באמצעותו בוחן הביטוח הלאומי את היכולת התפקודית של הקשיש וקובע האם הוא זכאי לקצבה, ובמידה שכן - את היקף הסיוע.

צרו עימנו קשר

pencil6, pencil, write, edit, blog, note
מה בודק המבחן ומי עורך אותו?
את מבחן התלות עורך צוות של ביטוח לאומי הכולל אח/ות מוסמך/ת (הנקראים גם 'מעריכים') ועובד/ת סוציאלי/ת. במהלך המבחן, שנערך בבית הקשיש כשבועיים לאחר הגשת טפסי הבקשה לקצבה, נבדקת רמת תפקודו היומיומית של הקשיש, ולמעשה היכולת שלו לבצע את 6 הפעולות הבסיסיות הבאות:
  • אכילה ושתייה - יכולתו לאכול, לשתות וליטול תרופות בכוחות עצמו
  • קימה ושכיבה - יכולתו לעבור ממצב שכיבה לעמידה או ישיבה ולהיפך
  • רחצה - יכולתו להתקלח בעצמו ולבצע את הפעולות הכרוכות ברחצה (יציאה וכניסה מהמקלחת למשל).  
  • הלבשה - יכולתו להתלבש ולפשוט בגדים באופן עצמאי (כולל פעולות כגון קשירת חגורה רפואית, הרכבת גפה מלאכותית ועוד, במידת והוא נזקק להן).
  • שליטה על סוגרים - יכולתו לשלוט במתן השתן ו/או בפעולת המעיים (שימוש בקטטר ובחיתולי מבוגרים מוגדר כחוסר שליטה).
  • ניידות - יכולתו לנוע ממקום למקום ללא סיוע
בהקשר זה חשוב שתדעו: נבחן המתנייד באמצעות קביים, מקל הליכה או הליכון ייחשב לאדם נייד. נבחן המתנייד באמצעות כיסא גלגלים ייחשב כבלתי נייד.
 
בנוסף, יבחן הצוות של ביטוח לאומי גם את הצורך בהשגחה על הקשיש ואת ההיקף שלה (השגחה חלקית או צמודה), וכן את מידת מסוכנותו של הקשיש - כלפי עצמו וכלפי סביבתו (במקרים כגון מחלת אלצהיימר נדרשת לעתים השגחה צמודה על הקשיש זאת בשל החשש שיאבד את דרכו ובכך יסכן את עצמו).
 
מה קורה בסיום המבחן?
בסיום המבחן, ובהתאם למבדקים שעבר הקשיש בכל אחת מהפעולות שנבחנו, יתקבל ניקוד – ציון שיקבע למעשה את זכאותו לקצבה ואת היקף הסיוע שיקבל: ככל שהציון יהיה גבוה יותר יהיה זכאי יקירכם לסיוע גדול יותר - לשעות סיעוד רבות יותר: מ- 9.75 שעות סיעוד שבועיות ועד למקסימום של 18 שעות בשבוע.
בנוסף, מעבר לשעות הסיעוד ייתכן שהמעריך יקבע גם כי נדרשות עבודות שיפוץ קלות בבית יקירכם, עבודות שמטרתן להתאים את הבית למצבו הסיעודי של יקירכם ולסייע לו בפעילות היומיומית (למשל שינויים בחדר הרחצה שיקלו בביצוע המקלחת). במרבית המקרים הביטוח הלאומי יישא בהוצאות השיפוץ או יממן חלק מהן.
 
כיצד תתכוננו למבחן התלות? לפניכם מספר טיפים והמלצות חשובות
 
לפני המבחן
הכינו את יקירכם היטב וספרו לו ככל הניתן על המבחן: אילו פעולות הוא יידרש לבצע, מי יבחן אותו ועוד. הכנה מוקדמת כזו תפיג קצת מהחששות של יקירכם, תמנע מצבי מבוכה מיותרים ותקל באופן כללי על הסיטואציה שלעתים רבות נחשבת לא נעימה ואפילו משפילה חלק מהקשישים.
 
ביום המבחן
דאגו שאחד מבני המשפחה ילווה את יקירכם. חשוב שזה יהיה מישהו שהוא מכיר היטב וסומך עליו וגם מי שמכיר היטב את מצבו הרפואי, את היסטוריית הטיפולים שלו ועוד, זאת כדי שיוכל לענות על שאלות הצוות של הביטוח הלאומי, במידה שיידרש לכך.
בנוסף, חשוב שתביאו עמכם למבחן את כל המסמכים הרפואיים הרלוונטיים שעשויים להעניק לצוות הביטוח הלאומי תמונת מצב מדויקת על מצב יקירכם.
ועוד דבר חשוב: ספרו את כל הידוע לכם על מצב יקירכם ואל תחסירו מידע חשוב שיסייע לסיכוייו לקבל את הקצבה. ספרו על קשיי היומיום עמם הוא מתמודד, גם אם לעתים זה בניגוד לדברי יקירכם (קשישים רבים מנסים לעתים 'ליפות את המציאות' בשל מבוכה או בושה להודות בפני אדם זר על מוגבלותם. במצבים כאלה כדאי שתתארו למעריך בשיחת ארבע עיניים את המצב האמיתי של יקירכם).
 
ועד מספר דברים שחשוב לדעת לפני המבחן:
  • המבחן יבדוק אם יקירכם יכול לבצע את הפעולות שציינו ולא את רמת הקושי בביצוען. מכאן, אם במבחן יתגלה שהוא מסוגל לבצע פעולה כזו או אחרת (תוך מאמץ מסוים וסביר) הוא ייחשב כמי שיכול לבצעה ולא יהיה זכאי לניקוד בגינה.
  • תוצאת המבחן והתשובה אודות הזכאות לקצבה אינן מתקבלות מיד עם סיום המבחן אלא לאחר מספר שבועות (בהם בוחן הביטוח הלאומי את תוצאות המבחן ומנתח את המידע שמסרתם לו במסמכי הבקשה).
  • תוצאת המבחן אינה סופית וניתן לערער עליה. במידה ובקשתכם נדחית תוכלו לבקש מבחן חוזר (במיוחד נכון הדבר במקרים בהם חלה הידרדרות במצב יקירכם).
 
רוצים לדעת עוד על מבחן התלות?
את כל המידע תמצאו באתר ביטוח לאומי.
בנוסף, תוכלו גם לפנות אלינו ונשמח לענות לכם על כל שאלה אודות המבחן החשוב.