טיפול סיעודי בקשישים

מהי מסגרת הטיפול המתאימה לקשיש הסיעודי? האם כדאי לטפל בו בביתו הפרטי או אולי בבית אבות סיעודי? כיצד יכולה לסייע לו מטפלת סיעודית? מהי קצבת הסיעוד של המדינה?

שאלות אלה ואחרות הינן מנת חלקן של משפחות רבות שיקיריהן הקשישים זקוקים באופן פתאומי לטיפול סיעודי.

לא חשוב מהי הסיבה - הגיל המתקדם, ירידה בתפקוד, הדרדרות בריאותית בעקבות מחלה, נפילה ועוד, במרבית המקרים הצורך בסיוע הינו מיידי ומכאן גם החששות וחוסר הוודאות של המשפחות הנדרשות לקבל תחת לחץ החלטות חשובות הנוגעות לטיפול ביקיריהן. 

במאמר זה נציג לכם את השאלות והסוגיות המרכזיות בתחום הטיפול הסיעודי בקשישים וננסה לענות לכם עליהן על מנת שתוכלו להעניק ליקירכם את הסיוע המתאים ביותר.

היכן כדאי לטפל ביקירכם?
הטיפול הסיעודי בקשיש ניתן בד"כ ב- 2 סביבות מגורים: בביתו הפרטי של הקשיש או במסגרת סיעודית כגון בית אבות סיעודי. 

כדי לדעת מהו המקום הנכון ביותר לטפל ביקירכם מומלץ להתייעץ עם הצוות הרפואי המטפל בו וכן עם גורמים בעלי ניסיון בתחום.

ההחלטה על אופי המסגרת, הקריטית וחשובה לאיכות חייו של יקירכם, צריכה להתחשב ראשית כל במצבו הרפואי והסיעודי של יקירכם.

הטיפול בבית הקשיש טומן בחובו יתרונות רבים ומצריך העסקת מטפל או מטפלת סיעודית המסייעות במטלות ובפעולות היומיום, תלוי ברמת הסיעוד לה זקוק יקירכם. במידה ובחרתם באופציה של בית אבות תוכלו לקרוא את המדריך לבחירת בית אבות שלנו שיסייע לכם במלאכת החיפוש והבחירה של סביבת המגורים החדשה של יקירכם.

מחפשים מטפלת שתתאים ליקירכם?
זכרו שהיא תשהה לצדו שעות רבות ותהיה האדם הכי קרוב אליו בתקופה זו. לכן חשוב שתערכו מספר בדיקות ותשאלו את השאלות הנכונות בטרם תבחרו:
  • האם היא בעלת הסמכה?
  • מה הניסיון שלה?
  • האם היא יכולה להתחייב לתקופת טיפול ארוכה ועוד...
בנוסף, נסו לעמוד על אופייה ותכונותיה וחישבו אם הם יתאימו ליקירכם. ובעיקר - בקשו המלצות ממי שכבר טופל על ידה (לעתים זה יהיה המדד הטוב ביותר שיסייע לכם בבחירתה או שלילתה).

מהן העלויות של הטיפול הסיעודי?
זה לא סוד שהטיפול הסיעודי כרוך בעלויות גבוהות שאת רובן לעתים נדרשות לממן משפחות המטופלים. אך חשוב לדעת כי ניתן לקבל סיוע מהמדינה ומוסדות נוספים. קצבת הסיעוד של הביטוח הלאומי למשל היא מקור סיוע פוטנציאלי אותו מעניקה המדינה לקשישים הסיעודיים.
מקורות מימון נוספים הם ביטוחים סיעודיים פרטיים או של קופות החולים וחברות פרטיות שעשויים להעניק סיוע רב במידה וישנם כאלה.

יקירכם זקוק לטיפול סיעודי?
אנו יודעים שיש לכם שאלות רבות. על העיקריות שבהן ניסינו לענות כאן. בעמוד שאלות נפוצות תוכלו לצפות בתשובות לשאלות נוספות. בנוסף, תוכלו ליצור עמנו קשר כדי שנוכל לענות לכם על כל השאלות ולסייע בהתאמת הטיפול הנכון ביותר ליקירכם. 
 

מטפלת ישראלית או זרה?


מדובר בהתלבטות נוספת שמעסיקה משפחות רבות המחפשות ליקיריהן מטפלת סיעודית. חשוב שתדעו כי לכל אחת מהאפשרויות יש את היתרונות שלה וכי יש לבחון כל מקרה לגופו. היתרון המרכזי של מטפלת זרה הוא יכולתה לשהות לצד יקירכם 24 שעות ביממה. כך שאם זה היקף הסיוע שיקירכם זקוק לו כנראה שזו האופציה שתהיה מועדפת עליכם.

ומטפלת ישראלית? אמנם מרב הסיכויים שהיא לא תוכל לשהות לצד יקירכם במשך כל שעות היום. אך אם יקירכם זקוק רק למספר שעות בודדות של סיוע, הרי שמטפלת ישראלית יכולה להתאים לו בצורה מעולה ותאפשר לכם ליהנות מיתרונות רבים: תרבות ושפה משותפת שמקלה ומסייעת בתקשורת אתכם ועם יקירכם, סיוע ביצירת קשר עם גורמים רפואיים, קריאת מרשמי תרופות ועוד.
 

כל היתרונות


בחרתם לטפל ביקירכם בביתו? חשוב שתכירו את תפקיד המטפלת הסיעודית, זו שלמעשה תלווה את יקירכם במשך רוב שעות היום. תפקידיה העיקריים של המטפלת הסיעודית הם לאפשר ליקירכם המשך חיים בכבוד, ללוות אותו ולדאוג לכל צרכיו: החל מאכילה, רחצה, לבוש, ואפילו במטלות משק הבית כגון בישול, ניקיון, ביצוע סידורים ועוד. 

בנוסף, ולא פחות חשוב, תוכל המטפלת לצאת עם יקירכם אל מחוץ לבית, אם לסידורים ואם לטובת התרעננות ושאיפת אוויר צח.

חשוב לדעת: אין חובה להעסיק מטפלת צמודה ל- 24 שעות ביממה. ניתן לקבל סיוע ממטפלת גם למספר שעות ביום. היקף הטיפול תלוי במגוון שיקולים ופרמטרים, ביניהם צרכיו הייחודיים של יקירכם, אופי הטיפול לו הוא זקוק, מצבו הרפואי ועוד.
 

צרו עימנו קשר

pencil6, pencil, write, edit, blog, note