חולה סיעודי מורכב

אנשים שמגיעים לגיל שיבה עשויים בשלב זה או אחר לגלות כי פעולות שונות נעשות קשות לביצוע. אפילו פעולה שהייתה פעם פשוטה ואוטומטית כמו לקום מהכורסא יכולה להפוך לקשה מאוד ואפילו לבלתי אפשרית. עם זאת, מצבים כאלה עדיין אינם מגדירים את הקשיש כחולה או כסיעודי. אך מה קורה כאשר האדם מתקשה בביצוע כמה וכמה פעולות שפעם היו פשוטות מאוד עבורו? ומה אם נוסף על כך הוא זקוק גם לטיפולים רפואיים שונים כמו קבלת עירוי או דיאליזה? במצב כזה האדם יוגדר לא כסיעודי בלבד, כי אם חולה סיעודי מורכב. במצבים כאלה, לרוב לא ניתן לשהות בבית וגם לא במוסד סיעודי רגיל. במקרים כאלה חייבים לקבל טיפול במוסד מתאים – מוסד סיעודי מורכב. מוסד כזה חייב להיות בפיקוח סדיר של משרד הבריאות.

טיפול רגיל וטיפול רפואי
מתי אדם יחשב חולה סיעודי מורכב? מהו ההבדל בין סיעודי "רגיל" לבין מצב סיעודי שנחשב ל"מורכב"? חברת יאיר שירותי סיעוד, המתמחה בשירותי טיפול למבוגרים, מענה מקצועי, שירותי מטפלות ואחיות סיעודיות מסבירה: לא כל אדם סיעודי זקוק למענה של אשפוז סיעודי מורכב, שכן הגדרת התפקוד שונה בכל מקרה ומקרה.

קשיש סיעודי לא בהכרח יוגדר כחולה, שכן הוא בהחלט יכול להסתדר ולתפקד באופן סביר כשהוא מלווה על ידי מטפלים מקצועיים וגם ללא צורך בטיפול רפואי קבוע. חולה סיעודי מורכב אינו יכול להסתפק במטפל סיעודי שילביש אותו, יקלח או יאכיל אותו. חולה כזה זקוק לטיפול רפואי, כלומר אך ורק מוסד סיעודי מורכב שרשאי להעניק פרוצדורות טיפול רפואיות יוכל לדאוג לרווחת החולה ולבריאותו. במקרים מסוימים, ניתן יהיה לאפשר לאדם כזה להתגורר בביתו, בתנאי שתלווה אותו אחות מוסמכת שתעניק לו לעיתים קרובות את הטיפול הנדרש.

אפשר לשאול ולהתייעץ
אם אתם זקוקים למידע נוסף אודות הדקויות וההבדלים שבין חולה סיעודי מורכב לבין אדם סיעודי שאיננו חולה, אם אתם זקוקים להשמה בבית אבות או במוסד גריאטרי, או שאינכם בטוחים לאן לפנות לצורך אשפוז סיעודי מורכב – רצוי שתתייעצו עם בעלי מקצוע מיומנים בתחום. בדקו עם רופא גריאטרי ותוכלו גם לפנות למידע נוסף ליאיר שירותי סיעוד.